Laminat Parke Nedir ?

Laminat parke nedir ? Bilinen ve en yaygın olarak kullanılan üç çeşit parke türü vardır. Bilindiği üzere parkeler günümüzde yer döşeme ve kaplama işlerinde en yoğun kullanılan yapı malzemeleri arasında ilk sırada gelir. Evlerimizde kullandığımız parkeler 3 çeşitten oluşmaktadır .Bugün sizlere Laminat Parke ‘nin hammadde halinden evlerimize kadar geçen süreci paylaşacağız.

Laminat parkeler ,kendilerine has matbaalarda presslenmiş, istenilen renk ve modellerde reçine emdirilmesi sureti ile meydana gelen levhalardır. Kağıtların üzerine reçine emdirilmesi ve fırınlarda kurutulup presslenmesi sonucu Laminat oluşmaktadır. Ahşaba oranla daha ucuz ve uygun olan MDF,HDF veya Yonga Levhalar üzerine yapıştırılmasıyla üretilir. Levhalar öncelikle büyük boyutlarda olduğu için istenilen boyutlara göre ölçülerek kesilir ve ekleme yerleri açılarak paketlenmeye hazır hale gelir. Laminat parkeler artık paketlenmiş ve satışa hazır hale gelmiştir.Laminat Parkelerin yüzeyleri cilalama veya uygulama gibi her hangi bir işlem gerektirmez. Laminat parkeler ucuz fiyatları ve uygulamalarının kolay ve hızlı olması nedeni ile günümüzde en yaygın kullanılan dekoratif zemin kaplamasıdır. Yer kaplaması olarak fiyatına göre en iyi üründür.

Lamine parkenin masif parkeden pahalı olmasının nedeni, üreticiye olan maliyeti masif parkeye oranla çok daha yüksek bir üretim teknolojisi kullanılması ve cilalı, boyalı, eskitilmiş vb. seçeneklerle satışa sunulmasıdır. Masif parkede bu tür üst yüzey işlemleri ve malzemeleri dışarıdan temin edilir ve uygulanır.