Tek Tabakalı Parke Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tek tabakalı parke hakkında bilinmesi gerekenler?

Şu anda piyasada satılmakta olan çok çeşitli tek tabakalı parke bulunuyor. Tek tabakalı parke çeşitlerinin ortak özelliği ise yer kaplama malzemesi olarak kullanılmasıdır. Bu çeşitliliklerin oluşma sebepleri arasındaki en önemli faktörler, boyutları, birleşme profilleri ve döşeme şekilleri olarak bazı sınıflara ayrılabilir. Bu yüzden hangi parke çeşidini seçmeniz gerektiğine kullanım alanına göre karar vermeniz gerekir.
Parke, genellikle ağaç gibi doğal malzemeler kullanılarak ortaya çıkan, farklı boyut ve şekillere sahip olabilen yer döşemesinde kullanılan bir malzemedir. Ülkemizde de oldukça fazla kişi tarafından tercih edilen ve genellikle yumuşak ağaçlardan üretilmiş olan büyük boyutlara sahip döşeme malzemesine ‘rabıta’ adı veriliyor. Fakat bu yaptığınız tanım, günümüzdeki parkelerin tamamını içerecek kadar geniş kapsamlı değildir. Çünkü günümüz şartlarında parke olarak tanımladığımız malzemelerin çeşitleri oldukça fazladır.
Önceden sadece masif parke, laminat parke gibi birkaç farklı çeşit bulunsa da, bugünkü şartlara baktığımız zaman üretilen parkelerin çok tabakalı, tek tabakalı, mantar parke gibi daha birçok alt kategoriye ayrıldığını görüyoruz. Bahsetmiş olduğumuz parkelerin her birinin kendine özgü tanımı ve üretim aşamasında bazı standartları vardır.
Günümüz şartlarında üretilip pazar çıkmış olan parke türlerinin tamamını kapsayan tek bir tanımın yapılmasının doğru olmadığından bahsetmiştik. Fakat uluslararası yetkililerin yaptığı genel tanım şu şekildedir ; ” Zemin üzerine veya ızgara üzerine yerleştirilmiş olan münferit ahşap elemanların birleştirilmesi ile oluşan yapı.”

Tek tabakalı parke hakkında bilinmesi gerekenler?

Bu tanıma en uygun olan yapı ise laminat parke olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde herkes tarafından bilinen ve oldukça eski zamanlardan beri sürekli olarak kullanılan parke çeşidi, masif parkelerdir. Daha önceden belirli kalıplar içinde üretilen bu parke türü daha sonra döşeme tahtası olarak kullanılmak için farklı boyutlarda hazırlanmaya başlanmıştır. Bu boyut farkından dolayı parkeler uzun, orta ve kısa olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Parkelerinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta da parke kalındığıdır. Eğer evinizde uzun süre boyunca eskimeden, ilk günkü kadar durabilecek parkeler istiyorsanız daha kalın yapıda olan parkeleri tercih etmeniz gerekiyor. Kalınlıkla doğru orantılı olarak fiyat da artacağı için, evinizde kullanacağınız parkelerin ekonomik olmasını istiyorsanız daha ince parkeleri de tercih edebilirsiniz. Fakat kalınlığı az olan parkeler diğerlerine göre daha kısa ömürlü olacaktır.
Bugünkü yazımızda tek tabakalı parkeler hakkında temel bilgileri sizlere aktarmaya çalıştık. Siz de bahsetmiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda kendinize en uygun türdeki parkeleri sipariş edebilir ve istediğiniz yere uygulayabilirsiniz. Parkeleri düzgün bir şekilde zemine uygulayabilmek için yeterli tecrübeye sahip olmak gerekiyor. Bu yüzden kaliteli bir iş çıkmasını istiyorsanız, tecrübeli kişilerden parke döşeme hakkında yardım alabilirsiniz. Parkeler ve yer döşemeleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız karamanparke.com internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.