Temel Parke Bakımı: Ahşap Parkeler Nasıl Temizlenir?

Parke zemin temizliğini doğru bir şekilde öğrenerek, parkelerinizi uzun yıllar koruyabilirsiniz. Parke üzerindeki kirler halı gibi gizlenmez. Bunun için de parke kaplı zeminler için “yüksek bakım” gerekir. Temel parke ve zemin döşeme hizmetleri sunan beylikdüzü parkeci olarak, doğru parke temizliğinin nasıl yapıldığını sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağız.

Günlük Parke Temizliği

Mikrofiber mop setleri veya bez ile parke üzerine yerleşen toz ve kiri kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Mikrofiber iplikten üretilen temizlik ürünleri parke yüzeyinin hasar görmesini önleyecektir. Elektrikli süpürge kullanarak, laminat parke ve ahşap parke üzerine yapışan tozları alabilirsiniz. Ancak süpürge toz ve kiri etrafa da iteceğinden, mikrofiber bez ve paspas kullanmak toz ve kirin dağılmasını önlemek için en ideal yöntemdir.

Haftalık Parke Temizliği

Haftalık parke bakım günlüğünde, tozlara ulaşamadığımız bölgeleri ele alacağız. Ergonomik yapıya sahip mikrofiber temizlik setleri veya ıslak bez yardımıyla ulaşılması zor alanları rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Parke köşeleri ve parke arasındaki boşlukları temizlemenin en etkili yolu nemli bezdir. Eğer parkelere zarar vermeden temizlik yapmak istiyorsanız, kullandığınız vakumlar ve paspaslarda ekstra dikkatli olmalısınız. Vakumlu temizlik setlerinde, paspas kısmının içerisinde parkeyi çizecek bir şey olmadığına emin olun. Vakumlu temizlik setlerinin tekerleri de parkeyi çizebilir. Paspas kullanırken; hazırladığınız deterjanlı suyun içerisine çok fazla yer temizleme deterjanı koymayın ve paspasın suyunu iyice sıktıktan sonra ahşap parke temizliğini yapın. Nazik hareketlerle parke döşemesine paspas yapın. Acele etmek, parke yüzeyine zarar verecek hatalar yapmanıza neden olabilir.

Aylık Parke Temizliği

Her birkaç ayda bir parke zeminini parlatmak, mikroskobik çizilmeleri doldurur ve zemin koruyucu yüzeyleri eşitler. Ahşap bir parke zeminini parlatmak çok zahmetli bir iş değildir. Üzerinden daha sık geçilen parke zeminlerini daha sık aralıklarla cilalamanızda fayda vardır.

Yıllık Parke Temizliği

Her 3 ila 5 yılda bir parkelerinize genel bakım ve zımpara yapabilirsiniz. Zımpara ve tamir işlemleriyle beraber, ahşap parke döşemesi üzerindeki çizikler ve hasarları onardığınız takdirde, parkeleriniz çok daha temiz görünecektir.

Parke Temizliği İpuçları

Ahşap veya laminat parke döşemesinin üzerinde biriken toz ve kiri temizlemek için çamaşır makinesinde yıkanabilir ve mikrofiber paspaslar kullanın. Parke temizliğinde her zaman doğru temizlik araç gereçleri kullandığınıza emin olun.

Parke temizliği yaparken; sirkeli su, sabun bazlı temizleyiciler, mum ya da buharlı temizleyiciler kullanmaktan kaçının. Buharlı temizleyiciler parke döşemelerinizde uzun vadeli bir hasara yol açabilir.

Düzenli olarak zemin döşemelerinin tozlarını almak ve temizlik yapmak, parkelerinizin ilk günkü yeni görünümünün korunmasına yardımcı olur. Kapı girişlerinde ve üzerinden daha çok geçilen parke zeminlerinde kauçuk halı paspaslar ve mobilya döşemesi koruyucularını kullanabilirsiniz. Parke temizliğinde her 2-3 ayda bir parlatma ve her 3-5 yılda bir zımpara ve tamir işlemlerinin yapılmasını öneriyoruz.