Ahşap ve Laminat Parkelerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dezavantajları Nelerdir

Ev, ofis ve diğer kapalı ortamların zemin döşemesinde tercih edilen parkeler, ahşap ve laminat gibi farklı ham madde seçenekleri ile müşterilere sunulur. Ahşap ve laminat parkelerin zemin döşemesinde tercih edilmesi, beraberinde sizlere birçok avantaj sağlar. Zemin döşemesi olarak tercih edilen parkelerin başlıca avantajları, yüzeyde biriken leke, toz ve kir temizliğinde pratiklik sağlamasıdır. Henüz zemin döşemesine karar veremeyenler için Beylikdüzü laminat parke olarak, yazımızın devamında sizlere detaylı olarak parke kullanımının avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Ahşap Ve Lamşnat Parkelerin Temizliği

Ahşap ve laminat parkelerin temizliği ve bakımı son derece pratiktir. Parke temizliği ekstra bir uzmanlık gerektirmez. Basit tavsiyelere uyarak uzun yıllar parkelerinizin ilk günkü yeni görünümünü koruyabilirsiniz. Parke döşemelerinin rengi de uzun yıllar solma yapmaz ve aynı kalır. Halı döşemelerin aksine, çok daha ergonomik ve bakımı kolaydır. Halı döşemeleri birçok kiri ve tozu içerisinde gizler ve alerjen etki oluşturur. Oysaki parke zeminlerde basit bir temizlikle tüm alerjen etkileri ortadan kaldırabilirsiniz. Parkelerinizin üzerine sert bir cisim düşürmediğiniz takdirde, çizilmesine de olanak yoktur.

Modelleri Ve Desenleri

Parke döşemelerin her biri farklı renk ve desenlere sahiptir. Bu döşeme tiplerinde kullanılan malzemeler ise farklılık gösterir. Parke fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesi ve özelliklerine göre belirlenir. Parke zeminlerin ev döşemesindeki en büyük avantajlarından biri, evinizi satmaya karar verdiğinizde kaliteli parke döşemesinin evinizin değerini arttırmasıdır. Birçok farklı ev dekorasyonunda zemin döşemesi olarak parke tercih edilmektedir. İster modern, ister klasik bir dekorasyon olsun; her ev dekorasyonu ve stile uyum sağlayan parkeler, beraberinde daha birçok avantaj sunar. Zemin döşemenizde sizler de ceviz, kiraz, meşe ya da daha pahalı görünümlü sert ahşap parkeler satın alabilirsiniz.

Laminat ve ahşap parke döşemelerinin dezavantajları çok azdır. Parke döşemelerinin en büyük dezavantajı maliyetli bir zemin kaplaması olmasıdır. Bunun da nedeni; kullanılan malzemelerin kaliteli olması, çizilmez ve suya dayanıklı parke zemini gibi farklı özellikler barındırmalarıdır. O nedenle, düşük bütçeye sahip olanlar için parke döşemesi mümkün olmayabilir. Parke döşemelerin bir diğer dezavantajı ise, yanlış temizlik ürünlerinin kullanımına bağlı olarak parlaklığını zamanla kaybetmesidir. Ancak cila ve diğer basit işlemlerle bu sorunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Parke üzerinde çorapla yürümek, kayma tehlikesi geçirmenize neden olabilir. Meşe gibi sert ağaç ham maddesinden üretilen parkelerden yana tercihinizi yaparak, yüzey kayganlığı sorununu da ortadan kaldırabilirsiniz.

Ahşap parke seçimi yapanların, laminat parkeye kıyasla ekstra bakıma ihtiyaç duyacağını bilmeleri gerekir. Ne yazık ki ahşap döşemeler rutubet ve neme karşı çok savunmasızdır. Ahşap parke zeminler üzerinde yürürken alt kata daha fazla ses yapabilir. Gürültüyü önlemek için daha sık geçilen yerlere halı veya kilim serebilirsiniz. Zamanla ahşap yüzeylerde bazı bozulmalar olabilir. Hasar gören parkelerinizi, parke onarımı yapan firmalarla bağlantı kurarak yeniden yeni görünüme kavuşturabilirsiniz.